Vstupenky na Klášterní hudební slavnosti Šumperk již brzy

13.05.2011 14:13

            Letní měsíce patří v Šumperku neodmyslitelně klasické hudbě a festivalu Klášterní hudební slavnosti Šumperk. Letošní rok je tak trochu jubilejní, protože se koná již popáté. Již od počátku založení festivalu se koncerty těšily velkému zájmu. Bylo to i proto, že dramaturgie vždy nabízela zajímavé tituly a také zajímavé umělce. Nejinak tomu bude i letos.

         5. Klášterní hudební slavnosti Šumperk se budou konat od 26. června 2011 do 17. července 2011. Příznivci klasické vážné hudby se mohou těšit na 4 koncerty v Šumperku, 1 koncert v Jeseníku, 1 koncert v Uničově a 1 koncert v Loučné nad Desnou.

Jsme velice potěšeni možností nabídnout satelitní koncerty také v místech mimo Šumperk a věříme, že rozšiřování nabídky festivalových koncertů bude pokračovat i v příštích letech.

         Je nám také nesmírnou ctí, že se letošní ročník festivalu bude konat pod záštitou hejtmana Olomouckékého kraje Mgr. Radovana Rašťáka.

             Zahajovací koncert v neděli 26. června 2011 nabídne od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku mimořádný hudební zážitek. ANTONÍN DVOŘÁK je jeden z největších českých skladatelů vůbec. Oratorium STABAT MATER, které na zahajovacím koncertě zazní, patří mezi nejpůsobivější skladby tohoto druhu a je řazeno spolu se skladbami Bachovými a Händelovými mezi vrcholná oratorní díla. Dvořák psal toto oratorium v době, kdy mu během roku zemřely tři děti. Skladba je plná citu, smutku, ale i pokory. Provedení díla se ujme Moravská filharmonie Olomouc spolu s Akademickým sborem Žerotín a taktovky se chopí dirigent Pavel Koňárek. Kvarteto sólistů nabídne hvězdné mezinárodní obsazení: Eva Hornyáková – soprán (Slovensko, sólistka ND v Bratislavě), Jana Wallingerová – alt (bývalá členka Motýlů Šumperk, sólistka ND v Brně), Ondrej Šaling – tenor (Slovensko, sólista ND v Bratislavě), David Szendiuch – bas (sólista MD Olomouc).

        

         Druhým festivalovým koncertem přivítáme v neděli 3. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku ROŽMBERSKOU KAPELU. Soubor se zabývá interpretací gotické, renesanční a raně barokní evropské hudby na dobové nástroje a v dobových kostýmech. Na festival přiváží program „Elixír života“ – Hudba na evropských panovnických dvorech období renesance. Druhý den v pondělí 4. července 2011 vystoupí soubor v rámci festivalu na koncertě v Kulturním domě v Loučné nad Desnou také od 20 hodin. 

         Následující koncerty nabídnou všem příznivcům světově renomované a uznávané české umělkyně. Nejlepší česká houslistka současnosti GABRIELA DEMETEROVÁ a jedna nejlepších světových harfistek JANA BOUŠKOVÁ přijíždějí na tři festivalové koncerty s programem, který nabídne skladby N. Paganiniho, H. I. F Bibera, W. A. Mozarta, J. Masseneta, J. K. Krumpholze a M. Ravela. Koncerty se uskuteční v neděli 10. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku, v pondělí 11. července 2011 od 20 hodin v Kapli v Jeseníku a v úterý 12. července 2011 od 20 hodin v Koncertní síni v Uničově.   

         Závěr festivalu bude patřit hudbě Wolfganga Amadea Mozarta. Večer s názvem MOZART GALA nabídne dva tituly z pera tohoto světového velikána, serenádu „Malá noční hudba“ a Koncertantní symfonii pro housle, violu a orchestr. Pozvání na festival přijal světově proslulý SUKŮV KOMORNÍ ORCHESTR, jenž se zde představí historicky poprvé. Jako sólisté Koncertantní symfonie vystoupí koncertní mistr SKO, houslista Martin Kos a violista Karel Untermüller. Koncert se koná v neděli 17. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku.

 

         Vstupenky je možné zakoupit v Informačním centru v Šumperku a v pokladně Domu kultury v Šumperku od 18. května 2011, v pokladně divadla P. Bezruče Jeseník, v IC pasáži Alkron v Jeseníku a v MIC Uničov od 1. června 2011. Vstupenky nebudou na místa.