Vánoční koncerty Q VOX

03.12.2010 07:22

 Vánoční koncerty Klasika Viva budou v letošním roce ve znamení mužského vokálního souboru Q VOX.

Umělecký soubor Q VOX byl založen v roce 1997. Jeho členové jsou absolventy Janáčkovy akademie músických umění (JAMU) v Brně a Akademie músických umění (AMU) v Praze. Působnost členů tohoto souboru v oblasti umělecké je velmi široká (sólová koncertní činnost, účinkování v operních představeních, dirigentská činnost, tvorba hudebních aranžmá, pedagogická práce, aj.). Těleso je díky svému složení na naší profesionální scéně souborem ojedinělým, svou repertoárovou šíří a pódiovou atraktivitou naplňuje představu moderního souboru 21.století a přivádí do koncertních síní nejen tradiční posluchače klasické hudby, ale i širší spektrum publika včetně mladé generace. Repertoár zahrnuje skladby renesanční, barokní, klasicistní, romantické, hudbu 20.století, tvorbu soudobých autorů (psanou mnohdy přímo pro Q VOX.), umělecké zpracování lidových písní evropských národů, černošské spirituály a gospely a také úpravy písní ze zlatého fondu popmusic. Q VOX také často a rád koncertuje s okouzlující zpěvačkou a známou cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou v programu sestaveném z lidových písní v úpravách moravského génia Leoše Janáčka a nově též s populárním kytaristou Lubomírem Brabcem. Své první profilové album vydal soubor v roce 1998 ještě pod původním názvem České mužské vokální kvarteto, v roce 2001 vyšel titul Ach, vojna, vojna už u společnosti Arco Diva, se kterou Q VOX spolupracuje dodnes. V roce 2004 následovalo CD Janáček-Křížkovský Choirs a v roce 2006 publikem vděčně přijatý titul Spirituals and SongsToto album pokřtil při koncertě na jaře 2007 jazzový a swingový zpěvák Laďa Kerndl, se kterým soubor  plánuje další spolupráci.

Soubor Q VOX  funguje od svého počátku ve stejném složení:  Petr Julíček, Tomáš Badura, Tomáš Krejčí; s jedinou změnou na postu basisty, kde zakládajícího Martina Šujana na podzim nahradil 2002 Aleš ProcházkaQ VOX pravidelně koncertuje na samostatných koncertech i v rámci hudebních festivalů v celé České republice, v zahraničí zatím vystoupil v Polsku, Francii, Německu, Estonsku a Izraeli.

Pro své koncerty v rámci cyklu Klasika Viva si Q VOX připravil skladby A. V. Michny, O. di Lassa, T. L. da Voctorii, L. Janáčka, O. Halmy a dalších. Určitě nebudou chybět ukázky spirituálů a samozřejmě se můžeme těšit na vánoční koledy a písně z celého světa.

Koncerty Klasika VIva se konají v úterý 14.12.2010 od 19 h v klášterním kostele v Šumperku, ve středu 15.12.2010 od 19 h v Kapli v Jeseníku a ve čtvrtek 16.12.2010 od 17 h v kulturním domě v Loučné nad Desnou.