Václav Hudeček (housle) & Martin Hroch (cembalo)

20.10.2019 19:00

sokolovna Český Brod

----------------------------------

Vstupné: 250,- Kč v předprodeji / 300,- Kč před koncertem (s kartou KPKV sleva 100,- Kč)

VSTUPENKY:

- Informační centrum města Český Brod, nám. Arnošta z Pardubic, tel.: 321 612 218, 321 612 219

- online - ZDE

- 45 minut před začátkem koncertu

 

 

Program:

Antonio Vivaldi - Sonata F dur
Preludio
Corrente
Sarabanda
Giga

 

Johann Sebastian Bach - Air in D

 

Francois Couperin - Les Barricades mysterieuses (Tajemné překážky)  (cembalo)

 

Antonio Vivaldi - Sonata A dur
Preludio
Corrente
Gavotta

 

Johann Sebastian Bach – Arioso

 

Johann Sebastian Bach - Sonáta G dur BWV 1021
Adagio
Allegro
Andante
Allegro

 

Joseph-Nicolas Pancrace Royer - „Le Vertigo“ (Závrať)  (cembalo)

 

František Benda - Sonata G dur
Andante
Largo
Allegro

 

Giuseppe Tartini – Sonáta g moll "Ďáblův trylek"
Larghetto
Allegro
Grave
Allegro Assai
 

Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Přesně 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. 

Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších podiích ( Canegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall ), s nejlepšími osvětovými orchestry ( Berliner philharmoniker, Cleveland symphony orchestra, NHK philharmonic orchestra ) jakož i na světových festivalech ( Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky ). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. 

A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jeho nahrávky u firmy Supraphon. Jeho nahrávka Vivaldiho Le Quattro Stagioni s dirigentem Pavlem Koganem je od roku 1992 stále nejúspěšnější produkcí v České republice a interpret za ni obdržel zlatou a v roce 1997 platinovou desku. Rovněž za další svoje nahrávky obdržel interpret zlaté desky. 

Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci a to jak pořádáním letních mistrovských kurzů, tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech.

 

 

Martin Hroch je absolventem Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde studoval klavír ve třídě Vandy Jandové a cembalo u Ivony Křivánkové. Zabývá se dobovou a tzv. „poučenou" interpretací barokní hudby na oba nástroje. Své vzdělání si rozšířil v rámciřady mistrovských interpretačních kurzů a seminářů pod vedením významných umělců a pedagogů: A. Vlasákové (ČR), J. Jiraského (ČR), S. Speidel (Německo), B. Glemsera (Německo), A. Delage (Francie), J. B. Christensena (Švýcarsko), M. Spanyiho (Maďarsko), E. M. Pollerus (Rakousko), M. Burgue (Francie). 

V letech 2007, 2009, 2011 získal opakovaně stipendium Společnosti  J. Brahmse v Baden-Badenu a byl tak pozván k prestižnímu studiu hudby  v Brahmshausu. Zde se rovněž podílel na natáčení dokumentu o J. Brahmsovi pro japonskou televizi. Pro francouzský film ztvárnil roli královského cembalisty ve snímku „Muž, který se směje" a zahrál si tak po boku hereckých velikánůjako je  G. Depardieu nebo E. Seigner. V roce 2008 se stal laureátem mezinárodní soutěže„International Forum- Musical Performance and Pedagogics". Je posluchačem Hudební fakulty JAMU v Brně v oborech klavír ve třídě Aleny Vlasákové a Jana Jiraského a cembalo u Barbary Maria Willi. Jako sólista i jako komorní hráč vystupuje s řadou orchestrů a komorních ansámblů. 

Martin Hroch se zabývá sólovou i komorní koncertníčinností. Nahrává pro rozhlas i televizi. Je členem londýnské The British Hapsichord Society (Britská cembalová společnost). Na svém kontě má také účast na prestižní mezinárodní soutěži Pražského jara. Mimo četné umělecké aktivity působí i jako pedagog a je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem řady umělců. V oblasti provozovací praxe staré hudby umělecky spolupracuje s Akademií staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2010 se stal zakladatelem aředitelem Mezinárodních interpretačních kurzů Zábřeh, "Hudba ve městě J. E. Welzla", kde mj. vede cembalovou třídu.