Štefan Margita & Moravské klavírní trio

08.04.2019 19:30

 

Velký sál DK Šumperk

----------------------------------

VSTUPENKY: DK Šumperk: 300, 350 a 420 Kč (s kartou KPKV sleva 50%) - vstupenky na sezení, online: ZDE

 

----------------------------------

Moravské klavírní trio: Jiří Jahoda – housle, Jana Ryšánková – klavír, Miroslav Zicha – violoncello

 

 

Program:

Antonín Dvořák: Slovanský tanec č. 15

Mikuláš Schneider-Trnavský: Slovenské národní písně (výběr)
    Nôžka
    Keby som bol vtáčkom
    Uspávanka

Béla Bartók: 20 maďarských lidových písní (výběr)
    Elindultam szép hazámbul
    Altal mennék én a Tiszán ladikon
    Ablakomba, ablakomba
    Száraz ágtol messze virít

Antonín Dvořák: Když mne stará matka   

Bedřich Smetana: Skočná z opery Prodaná nevěsta

Ceasar Franck: Panis Angelicus                

Franz Schubert: Ave Maria 

 

++++++++ PŘESTÁVKA ++++++

 

Petr Iljič Čajkovskij: árie Lenského ,,Kuda, kuda, kuda vy udalilis“ z opery Evžen Oněgin
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Píseň indického kupce z opery Sadko

Zdeněk Král: Kde domov náš?
George Gershwin: It Ain’t Necessarily So - píseň Sporting Life z opery Porgy a Bess

Aram Chačaturjan: Šavlový tanec

Riccardo Cocciante: Il tempo delle cattedrali - píseň muzikálu Notre Dame de Paris

 

Operní pěvec, tenorista Štefan Margita, se narodil 3. srpna 1956 v Košicích. Působil a působí v nejslavnějších operních domech světa - např. v milánské La Scale, londýnské Královské opeře v Covent Garden, v newyorské Metropolitní opeře, v pařížské Národní opeře Bastille, San Franciscu, Chicagu, Turíně, Madridu, Tokiu, Bruselu, Lyonu, Neapoli či Dallasu. Doslova celosvětový věhlas a obdiv kritiků a publika mu přinesly především role v Janáčkových operách Káťa Kabanová, Z mrtvého domu a Osud, tambourmajor v opeře Vojcek Albana Berga, kapitán Vere v opeře Benjamina Brittena Billy Budd a Bůh Ohně ve Wagnerově opeře Zlato Rýna. V současnosti je považován za jednoho z nejlepších představitelů této role na světě. V roce 2020 se pak v roli Tichona v Janáčkově Kátě Kabanové vrátí na scénu Metropolitní opery v New Yorku.

První uznání získal za interpretaci Laca v Janáčkově Její pastorkyni. V této roli vystupoval téměř ve všech významných operních domech v Evropě a v Japonsku. Jeho další důležitou rolí se stal princ Šujskij v Musorgského opeře Boris Godunov, kterou prvně zpíval již v roce 2011 v Chicagu a v roce 2012 v Madridu. Svoji mezinárodní kariéru začal jako Váňa Kudrjáš v Janáčkově Káťě Kabanové v ženevském Grand Theatre.

Spolupracoval s dirigenty Sir Simon Rattle, Claudio Abbado, Gerd Albrecht, Jiří Bělohlávek, Zdeněk Košler, Semjon Byčkov, Sylvain Cambreling, Seiji Ozawa, Kirill Petrenko, Aldo Ceccato, Antonio Pappano či Zoltán Peskó. V Margitově koncertním repertoáru se objevují především písně a árie Čajkovského, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Dvořáka, Mahlera, Bartóka a Gershwina.
Mimořádně se daří i jeho tuzemským nadžánrovým albům Melancholie a X MAS, za jejichž úspěšný prodej obdržel Platinovou a Zlatou desku Supraphonu. Letos v květnu Supraphon vydal třetí Margitovo nadžánrové album Mapa lásky, které je tenoristovým nečekaným výletem do světa šansonu a zdobí jej interpretovy duety s Hanou Zagorovou, Mirem Žbirkou, Zlatou Adamovskou a s Hanou Hegerovou. Margitův duet Mapa lásky s královnou českého šansonu Hanou Hegerovou je pak prvním virtuálním duetem v historii české populární hudby. V prosinci letošního roku podniknou Štefan Margita, sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Jiří Brückler vánoční turné X MAS GALA 2018 po Čechách a po Moravě, které vyvrcholí 18. prosince v pražském Obecním domě.

 

Moravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl.

Významnou součástí činnosti souboru je i spolupráce se zpěváky všech hlasových kategorií. Díky mimořádné šíři operního i písňového repertoáru (přes 200 skladeb ve vlastních úpravách) je  Moravské klavírní trio také oblíbeným partnerem operních pěvců mezinárodního renomé (Eva Urbanová, Štefan Margita, Miki Isochi) , kteří koncerty s triem vyhledávají jako protiváhu svého uměleckého působení na světových operních scénách ( MET, Tokio, La Scala...)

Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s nadšeným ohlasem široké hudební veřejnosti. O tom svědčí opakovaná pozvání k vystupování na významných koncertních pódiích.