Rozhovor s Janou Wallingerovou - sólistkou ve Dvořákově Stabat Mater

22.06.2011 11:07

 

1.       Zpěvu jste se začala věnovat na „lidušce“ v Šumperku. Tenkrát jste byla Jana Štefáčková a také jste hrála na housle. Kdy přišel zásadní moment, který rozhodl o tom, že se budete věnovat zpěvu profesionálně?

 

Ten nastal, když jsme se s rodiči přestěhovali do Přibyslavi a já už jsem nemohla pokračovat ve zpívání v Šumperském dětském sboru. Bylo mi to hrozně líto, a jelikož v okolí nebyl žádný dětský sbor takových kvalit jako Motýli, začala jsem studovat sólový zpěv. Také jsem hrála ochotnické divadlo a paní režisérka mě přemluvila, ať to zkusím na Konzervatoř.

 

 

2.       Jak vzpomínáte na své mládí v Šumperku?

 

Šumperk je moje srdeční záležitost a to hlavně díky Motýlům. Dlouho jsem se trápila, že jsem musela skončit už v osmé třídě a nemohla tam dále zpívat. Myslím, že kdybychom se tenkrát nepřestěhovali, asi by ze mě zpěvačka nikdy nebyla. Děkuji oběma sbormistrům, že mi společně s mými rodiči připravili překrásné dětství.

 

3.       Studovala jste na konzervatoři v Praze, jak se vyvíjela Vaše profesní kariéra dále?

 

Po Konzervatoři jsem hostovala v divadlech v Liberci, Ostravě, Ústí nad Labem, Plzni a nabídku na angažmá jsem přijala v Národním divadle v Brně, kde už jsem jedenáctou sezónu. Také jsem pravidelně spolupracovala s pražským Národním divadlem a hostovala ve Státní opeře. V současné době můžu k tomuto výčtu přidat i Olomouc. Zpívala jsem skoro se všemi našimi orchestry. Mám za sebou spoustu komorních koncertů po České republice a v zahraničí jsem se podívala mimo jiné do Japonska, Mexika a zpívala ve spoustě zemích Evropy. Koho by zajímalo víc, může se podívat na mé internetové stránky wallingerova.cz.

 

4.       Máte vůbec někdy čas na své koníčky?

 

Během sezóny moc ne, musím to dohánět o prázdninách. V divadle se považuje za zázrak, když člověk zkouší jen jednu operu a ne hned čtyři na jednou. Jsem ráda, když mám konečně volný den a to většinou odpočívám, protože mé role jsou dost fyzicky náročné. Ale v podstatě dá se říci, že i má práce je takový můj velký koníček.

 

5.       V Šumperku vystoupíte na festivalu Klášterní hudební slavnosti Šumperk, kde se představíte jako sólistka v oratoriu Stabat Mater Antonína Dvořáka na koncertě 26.6.. Jaký máte vztah k tomuto autorovi?

 

Určitě kladný, s jeho dílem se setkávám často a zrovna Stabat Mater patří k mým nejoblíbenějším. Je to překrásná hudba. Z jeho oper si nejvíc užívám Káču z opery Čert a Káča.

 

6.       Jaké máte plány na léto a na co byste čtenáře pozvala v nejbližších týdnech?

 

Hned první týden vyrážím na vodu s partou ze Šumperka, jedeme Ohři. Pak se chystám k moři a k rodičům do Přibyslavi. Vybrala jsem si skvělé povolání, mám měsíc a půl prázdnin. Čtenáře bych ráda pozvala na premiéru opery Dafne v divadle Reduta v Brně a hlavně na již zmíněný koncert v Šumperku.