Přivítáme soubor TRE FONTANE

10.09.2010 08:14

 Po mimořádně úspěšném koncertě Gabriely Demeterové 10. srpna 2010 v Jeseníku zahajuje Klasika Viva v září své 2. pololetí.

 V úterý 14. září 2010 v Šumperku v Klášterním kostele a ve středu 15. září 2010 v Jeseníku v Kapli vystoupí jeden z nejzajímavějších komorních souborů současnosti – soubor hráčů na zobcové flétny TRE FONTANE.

Členové souboru působí na konzervatořích v Praze a Plzni a patří mezi průkopníky hry na zobcovou flétnu u nás. Soubor Tre Fontane byl založen na jaře roku 2008 v Plzni a v současnosti vystupuje ve složení Julie Braná, Jakub Kydlíček a Marek Špelina. Cílem je provádění hudby z období 13. – 21. století, s akcentem na hudbu středověku, renesance, raného a vrcholného baroka, a skladby současných autorů. K interpretaci využívá soubor jak kopie renesančních "consortových“ fléten (disponujících rozsahem od sopránu po bas včetně možnosti použití tří tenorů a altu in g), tak nástroje barokní, které jsou postaveny podle originálních předloh a laděny na A´ 415 Hz. Díky je možné uplatnit i použití adekvátních historických ladění (středotónové ladění, nerovnoměrné temperatury). Repertoár není omezen pouze na skladby napsané přímo pro tři zobcové flétny (nezapomeňme, že přesné instrumentační pokyny jsou až záležitostí baroka), ale ve shodě s dobovými zvyklostmi interpretuje TRE FONTANE i skladby určené původně pro jiné nástroje (např. transkripce varhanních skladeb či vokální kompozice).