Olga Šroubková (housle), Miroslav Sekera (klavír)

24.09.2018 19:00

Klášterní kostel Šumperk

-------------------------

Vstupné: 120,-Kč (s kartou KPKV 60,-Kč)

VSTUPENKY: DK Šumperk / on-line: Vstupenky

-------------------------

 

 

 

 

 

Program koncertu:

E. Ysaye, Sonáta č.1 g-moll, I. Grave, II. Fugato
P. I. Čajkovskij - Melodie op.42
H. Wieniawski - Variace na originální téma op. 15
J. Joachim - Romance
A S. Prokofjev - Sonáta pro housle a klavír D-dur op.94

 

Olga Šroubková – housle, Miroslav Sekera – klavír

Olga Šroubková (1993) se  věnuje  hře na housle od 4 let, kdy ji začala vyučovat její matka Rimma Kotmelová, absolventka Moskevské konzervatoře ve třídě prof. Viktora Pikajzena. Od osmi let pokračovala ve studiu již na Hudební škole hlavního města Prahy ve třídě prof. Jiřího Fišera, u něhož absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a následně i Pražskou konzervatoř.

K  jejím  dosavadním  úspěchům  patří   2.   cena ze  soutěže Prague Junior Note z roku 2001, 3. cena a dvě 2. ceny z Kocianovy houslové soutěže. V roce 2006 účinkovala na koncertu ke 110. výročí od vzniku České filharmonie společně s jejími členy a v roce 2008 účinkovala na koncertu se členy Českého komorního orchestru. V Rudolfinu také vystupovala třikrát s Mistrem Josefem Sukem (Vivaldiho koncerty pro čtyři, respektive dvoje housle) a třikrát  i  sólově,  poprvé  v  roce  2008  (C. Saint-Saëns - Introdukce a Rondo capriccioso), podruhé v roce 2010 (F. Mendelssohn-Bartholdy - Koncert e-moll), naposledy v roce 2012 (J. Sibelius – Koncert d-moll) v rámci cyklu Josef Suk uvádí mladé talenty.

Na Soutěžní přehrávce konzervatoří a hudebních tříd gymnázií 2011 získala 1. cenu   a titul absolutního vítěze a  v  roce 2013  získala 1.  cenu  na  mezinárodní  soutěži BRAVO!  V Namuru v Belgii. V témže roce získala také 2. cenu a speciální cenu EMCY na mezinárodní soutěži Kloster Schöntal v Německu.

V listopadu 2013 zvítězila v soutěži Nadace Bohuslava Martinů a získala rovněž cenu za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů.

V roce 2014 ukončila svá studia na Pražské konzervatoři absolventským koncertem s orchestrem, na kterém zahrála koncert P. I. Čajkovského.

V letech 2014 a 2015 se zúčastnila konkurzu o místo koncertního mistra České filharmonie a na základě postupu do druhého, resp. třetího kola měla možnost několikrát působit jako hostující koncertní mistr ČF.

Od října 2014 studuje na Hochschule  für Musik,  Theater  und Medien  Hannover  pod vedením prof. Adama Kosteckého. V září 2015 se stala laureátkou dvou mezinárodních soutěží  v Číně  –  Zhuhai  International  Competition   for  Young  Musicians  (4.  cena) a Chengdu International Violin Competition (1. cena) a v září 2016 získala 1. cenu a 4 zvláštní ocenění na prestižní mezinárodní soutěži „Rodolfo Lipizer Prize“.

V květnu 2017 zvítězila v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara a získala rovněž Cenu Nadace Bohuslava Martinů a Cenu Nadace Český hudební fond.V červnu 2017 získala 4. cenu na mezinárodní soutěži Michael Hill International Violin Competition a cenu za nejlepší interpretaci soudobého díla.

 

roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském
Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i
v zahraničí, jako například:
1. cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních, 1. cenu v soutěži pořádané
HAMU (Stipendium firmy YAMAHA), 2. cenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu
ve Francii.
Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající
pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium
hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role
malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Hře
na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se
rozhodl pouze pro studium hry na klavír. Byl přijat do třídy profesorky Evy Boguniové.
Po celou dobu studií též navštěvoval třídu profesora Martina Ballýho. Dále pokračoval
Na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u docenta Miroslava Langera.
Studium dokončil v roce 1999, jako nejúspěšnější student.
V roce 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace
Českého hudebního fondu s díly J.Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkovského.
Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA
tři CD, které vydaly nahrávací společnosti Albany Records a Navona Records. V roce 2013
nahrál s houslistou Josefem Špačkem CD pro firmu Supraphon. Pravidelně
spolupracuje s Českým rozhlasem. Již podruhé vystoupil jako sólista se symfonickým
orchestrem FOK pod vedením dirigenta Jiřího Kouta. Pravidelně spolupracuje
s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou.

Miroslav Sekera se v roce 2002 stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás iv zahraničí, jako například: 1. cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních, 1. cenu v soutěži pořádané HAMU (Stipendium firmy YAMAHA), 2. cenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii.

Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Hře na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro studium hry na klavír. Byl přijat do třídy profesorky Evy Boguniové. Po celou dobu studií též navštěvoval třídu profesora Martina Ballýho. Dále pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u docenta Miroslava Langera. Studium dokončil v roce 1999, jako nejúspěšnější student. V roce 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace Českého hudebního fondu s díly J.Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkovského. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA tři CD, které vydaly nahrávací společnosti Albany Records a Navona Records. V roce 2013 nahrál s houslistou Josefem Špačkem CD pro firmu Supraphon. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Již podruhé vystoupil jako sólista se symfonickým orchestrem FOK pod vedením dirigenta Jiřího Kouta. Pravidelně spolupracuje s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou.