Ohlédnutí za Šumperským Preludiem

01.04.2010 14:06

 ŠUMPERSKÉ PRELUDIUM 2010 SKONČILO

V minulém týdnu skončil svým závěrečným koncertem 37. ročník festivalu Šumperské Preludium. Je jistě na místě ohlédnout se a říci si, jaký tento ročník byl, a případně zodpovědět několik otázek, které se nabízejí: Jaké koncerty byly na letošním ročníku festivalu? Jaká byla návštěvnost? Byl v něčem letošní rok převratný nebo zajímavý? A jaký smysl festival vlastně má?

Já bych začal s odpověďmi na otázky a vzal bych je od konce. Jaký smysl festival má? Velký. Původní myšlenka otevřít dveře do profesionálního světa mladým začínajícím umělcům, plní tento festival nadmíru. Ale v dnešní době již těmto umělcům dveře neotvírá, ale spíše přidržuje, aby se jim brzy nezavřely. V současnosti je pro mladého umělce velice obtížné nastartovat uměleckou kariéru, proto budou vždy takovéto festivaly skvělou příležitostí.

Byl v něčem letošní rok pro Šumperské Preludium převratný? Ano byl a hned v několika věcech. Tou první převratnou novinkou je praktické sloučení s cyklem Klasika Viva. Tento logický krok se nabízel již delší dobu, ale teprve letošní rok k této skutečnosti dozrál. Tyto dvě kulturní akce si nemají konkurovat, tak jsem alespoň já sám nikdy Klasiku Viva vůči Šumperskému Preludiu nevymezoval. Příznivci klasických koncertů tento krok jen uvítali a organizátorům se zase zjednodušila práce s přípravami a propagací. Další novinkou v letošním roce byly záštity nad jednotlivými koncerty. Oslovili jsme čtyři osobnosti kulturního i veřejného života regionu, aby nad jednotlivými koncerty převzali záštitu. Tím dostal každý z koncertů své jedinečné postavení. První koncert zaštítil pan Alois Motýl (zakladatel festivalu), druhý koncert starosta Šumperka pan Zdeněk Brož, třetí koncert starosta Rapotína pan Vladimír Mikulec a závěrečný koncert starosta Loučné nad Desnou pan Pavel Martínek. Tímto krokem koncerty nejen dostaly skvělé patrony, ale rázem se povědomí o festivalu přeneslo i mimo město Šumperk, což bylo znát i na návštěvnosti koncertů.

Jaká tedy byla návštěvnost? Jedním slovem mimořádná. Každý z koncertů byl téměř vyprodán, vždy bylo volných několik málo míst v klášterním kostele. Takovou návštěvnost festival již dlouho nepamatuje. Zahajovací koncert byl naprosto beznadějně vyprodán. Takovou návštěvnost si Šumperské Preludium jistě zaslouží.

A jaké koncerty jsme mohli na Šumperském Preludiu slyšet? Příznivci mohli navštívit čtyři mimořádné večery. Na prvním koncertě vystoupil jeden z našich nejžádanějších a nejúspěšnějších vokálních souborů současnosti, vokální soubor Gentlemen Singers. Jejich výkon byl pozoruhodný a atmosféra koncertu, kterou pomohli vytvořit i členové šumperských „Motýlů“ byla téměř hokejová. Aplaus byl neutuchající a autogramiáda po koncertě se téměř nedala ukončit. Druhý koncert objevil pro Šumperk fenomenálního houslového virtuóza Šimona Matouše, který ve svých sedmnácti letech předvedl technickou zručnost nejvyšší profesionální úrovně a jehož závěrečná Fantasie na témmata z opery Carmen zatajovala dech. Společně s ním vystoupil skvělý klavírista Lukáš Klánský. Na třetím koncertě vystoupil mnoha cenami ověnčený student AMU v Praze, varhaník Pavel Svoboda a nutno dodat, že varhany zní v prostorách klášterního kostela opravdu skvěle. Sám varhaník vyseknul rekonstruovanému nástroji velkou pochvalu. Pro všechny byly jistě příjemným zážitkem  skladby Roberta Schumanna, které nebývají na varhanních koncertech často hrané. Závěrečný koncert byl ve znamení sice renomovaného, ale omlazeného souboru Doležalova kvarteta, které si také hledá svou vlastní cestu na výsluní hudebních pódií. Na koncertě zazněly skladby Josepha Haydna, Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Kvarteto předvedlo mimořádný výkon a publikum večera bylo z výkonu nadšeno. Schumann byl letos vůbec hojně zastoupen. Letos totiž vzpomínáme 200 let od jeho narození a tímto jsme chtěli vzdít tomuto romantickému hudebnímu velikánovi vzdát hold i my.

Co říci závěrem? Těším se, že budeme připravovat 38. ročník Šumperského Preludia a věřím, že mu posluchači zachovají přízeň alespoň takovou jako letos. Sluší se na tomto místě poděkovat našim partnerům a spolupracovníkům. Spolupráce s DK Šumperk byla více než příkladná, přejme si její pokračování v nezměněné podobě. Jinak je vynikající spolupráce s Vlastivědným muzeem, jehož zaměstnanci připravují koncertům skvělé podmínky a nikdy nehledají výmluvy nebo problémy. A v neposlední řadě také zájem Města Šumperk je hnacím motorem k tomu, aby se v rámci Šumperského Preludia pořádaly krásné koncerty