Na co se můžeme těšit v roce 2016?

10.01.2016 10:57
Společným jmenovatelem koncertů v roce 2016 je barvitost a rozmanitost sahající od sólového vystoupení talentované laureátky Pražského jara, přes vynikající výkon nejlepšího kvarteta v Čechách ve spojení s uměleckým přednesem, krásu lidského hlasu v pětinásobném podání až po virtuózní houslový koncert plný vášně a emocí …


V pondělí 1. února od 19.00 v klášterním kostele v Šumperku cyklus zahájí společným projektem vynikající české herečky Valérie Zawadské a Doležalova kvarteta (momentálně jedno z nejlepších českých smyčcových kvartet). Posluchači se mohou těšit na díla Josefa Haydna (který byl velkou inspirací pro českého hudebního velikána Antonína Dvořáka) a úryvky ze smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka "Slovanský" a "Americký". Během večera zazní také výňatky z korespondence a životopisu Antonína Dvořáka v podání herečky Valérie Zawadské. 

 

Následující koncert v pondělí 15. února si vychutnáme souhru lidských hlasů v podání vokálního kvintetu Ensemble Frizzante, který interpretuje evropskou světskou hudbu všech epoch a staletí. Soubor, který vznikl teprve nedávno na půdě brněnského Národního divadla, se již nyní prezentuje mimořádným smyslem pro propojování hlasů a především interpretací skladeb různých období. Program koncertu má název „Poezie ve vokální hudbě“ a nabídne nejen vokální skladby čtyř různých epoch, ale také umělecký přednes Otakara Bláhy. Také tento koncert se v Šumperku uskuteční v klášterním kostele od 19.00 a následující den v úterý 16. února se mohou od 19.00 těšit na tento koncert také v Kapli v Jeseníku.

 

Laureátka soutěže Pražské jaro 2015 a vítězka mnoha dalších hudebních soutěží, klarinetistka Anna Paulová se představí v pondělí 29. února od 19.00 v šumperském klášterním kostele. Za klavírní spolupráce Lukáše Klánského nabídne posluchačům program z děl J. Brahmse, L. Bassiho, F. Chopina, B. Martinů a K. Husy.

 

Pořad Gipsy Fire - „gejzír nespoutané energie a strhující virtuosity“ v podání Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble je ojedinělý projekt spojující houslové mistrovství našeho nejlepšího a nejžádanějšího houslisty současnosti, který nabídne skladby lidové (úpravy písní různých národů), ale také vlastní tvorbu Pavla Šporcla či skladby J. S.Bacha. Na tento mimořádný projekt se mohou těšit posluchači ve čtvrtek 17. března od 19.00 ve velkém sále DK v Šumperku a v pátek 18. března od 19.00 ve velkém sále IPOS (Pentagon).

 

V pondělí 18. dubna nabídne Kasika Viva v Šumperku koncert dechového kvinteta Moravia Quintet, souboru s mnohaletou tradicí, který je složen výhradně ze členů Moravské filharmonie Olomouc. V klášterním kostele v Šumperku se od 19.00 můžeme těšit na skladby českých, německých a francouzských autorů.

 

Ve středu 19. dubna od 19.00 vystoupí v jesenické Kapli s projektem o Antonínu Dvořákovi vynikající česká herečka Valérie Zawadská a Doležalovo kvarteto (momentálně jedno z nejlepších českých smyčcových kvartet).

 

Na duben také připravujeme koncert v Rapotíně. Termín není ještě pevně stanoven, ale v jednání je vystoupení renomovaného souboru Rožmberská kapela, který se zaměřuje na hudbu 16. století v Praze na dvoře Rudolfa II. a v Českém Krumlově za vladáy Rožmberků.

 

Květnové koncerty nabídnou všem příznivcům klasické vážné hudby vystoupení cembalistky Edity Keglerové a sopranistky Ivany Bilej Broukové. Na programu zazní výběr ze „Sbírky smíšených klavírních a zpěvních skladeb pro zkušené a nezkušené hráče“ Jiřího Antonína Bendy. Celý cyklus byl v podání těchto dvou umělkyň vydán na podzim 2015 u společnosti Supraphon a nyní máme možnost v našem cyklus ochutnat alespoň část. Koncerty se konají v pondělí 23. května od 19.00 v klášterním kostele v Šumperku a v úterý 24. května od 19.00 v Kapli v Jeseníku.