KUBELÍKOVO TRIO

21.11.2016 19:00

ŠUMPERK, Klášterní kostel - vstupné 120,-Kč

 

PROGRAM:

L. van Beethoven  - Trio c moll, op.1 č.3; Allegro con brio; Andante cantabile con Variazioni; Menuetto; Finale - Prestissimo

G. Donizetti  -  Trio Es dur; Allegro; Largo; Andantino

---přestávka---

J. Brahms  -  Trio H dur  op.8  č.1; Allegro con brio; Scherzo – Allegro molto; Adagio; Allegro

 

 

Kubelíkovo klavírní trio bylo založeno v roce 1992 na počest slavného českého houslisty Jana Kubelíka a jeho syna Rafaela Kubelíka – světoznámého dirigenta. Přímým podnětem pro vznik souboru byl návrat Rafaela Kubelíka do Čech po více jak čtyřicetileté emigraci. Hudební i mimohudební setkání s mistrem Kubelíkem byly pro členy tria obohacením nejen v oblasti hudební, ale především ve sféře duchovní a lidské. Jeho osobní souhlas pro název souboru byl a je velkou výzvou a závazkem.

Kubelíkovo trio hraje ve složení Shizuka Ishikawa – housle, Karel Fiala – violoncello, Kvita Bilynská – klavír. Za dobu svého působení na koncertních podiích doznalo trio jen jednu změnu a to na postu houslisty, kde prvních pět let hrál Jan Talich jr.

Programově soubor od založení klade důraz na interpretaci české hudby.

K důležitým aktivitám patří též humanitární a charitativní koncerty. Kubelíkovo trio spolupracuje s nadací Olgy Havlové v Paříži, koncertovalo pro nadaci “Člověk v tísni“ a pro nadaci „Naše dítě“.

Diskografie Kubelíkova tria dnes obsahuje 17 CD natočených pro labely EMI – Monitor, GZ – Intermedia a japonský EXTON Octavia Records. Vedle známých autorů (Beethoven, Dvořák, Smetana, Čajkovský, Rachmaninov a dalších) natočil soubor ve světové premiéře 6 klavírních trií Antonína Rejchy (současník a přítel L.van Beethovena),   klavírní trio A.Borodina a roce 2014 Trio concertante od Rafaela Kubelíka.

 

Shizuka Ishikawa získala v r. 1966 první cenu v celostátní soutěži, poté r. 1969 další 1. cenu v soutěži tokijského rozhlasu a 1. Cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Již v Tokiu se stala žákyní prof. Marie Hlouňové, která tam působila pedagogicky. Za ní pak Ishikawa přesídlila do Prahy, kde od r. 1970 studovala jako stipendistka Československého rozhlasu. Později získala laureátské tituly na mezinárodních soutěžích H. Wieniawského v Poznani (1972), královny Alžběty v Bruselu (1976) a F. Kreislera ve Vídni (1979).

V devatenácti letech hrála poprvé sólově s Českou filharmonií, v jednadvaceti poprvé na festivalu Pražské jaro. S Českou filharmonií se zúčastnila turné po Japonsku. Jako sólistka Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a Japan Philharmonic Orchestra absolvovala vystoupení v řadě evropských hudebních center a na festivalech ve Varšavě, Zagrebu, Budapešti a Helsinkách. Na konci 70. let začala s rozhlasovými a gramofonovými nahrávkami. Mnohé uskutečnila s Českou filharmonií a Brněnskou filharmonií, Dvořákovým komorním orchestrem, Pražským komorním orchestrem, Capellou Istropolitanou a Wuerttembergskou filharmonií. Její nahrávky vlastní gramofonové firmy v Čechách – Supraphon, Lotos, GZ – Digital media a v Japonsku  Exton Octavia Records a ADEL.
V jejím repertoáru zaujala význačné místo česká hudba. V jejích programech je výrazně zastoupena i virtuózní houslová literatura.
Od roku 1997 je členkou Kubelíkova tria, s kterým pravidelně vystupuje na světových pódiích.
V současnosti hraje na housle s dílny Hieronyma Amatiho II. (circa 1690) a Pietra Ambroziho (1740).
Pro zajímavost: Překlad jména Shizuka Ishikawa je poetický. Česky by byla nazývána „Klidná kamenná řeka“.

 

Karel Fiala získal hudební vzdělání na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze, kde absolvoval v roce 1990. Umělecky cenná byla spolupráce s violoncellisty Maurice Gendronem a Daniilem Šafranem. Již za studií vystupoval jako sólista v koncertech Tartiniho, Haydna, Saint-Saënse a Dvořáka. Je laureátem mezinárodních soutěží „G. B. Viotti“ a„V. Bellini“ v Itálii a držitelem ceny Mezinárodní tribuny mladých umělců. Vystupoval ve většině zemí Evropy, v Asii a v JižníAfrice. Jeho nahrávky na CD Digital Media – GZ) zahrnují violoncellové koncerty českých klasicistních skladatelů (Rejcha, Vranický, Fiala), jejichž je propagátorem.

Sólový repertoár obsahuje kompletní díla J. S. Bacha, L. van Beethovena, J. Brahmse, většinu romantických sonát a z 20. století především díla B. Martinů, D. Šostakoviče, S. Prokofjeva, Z. Kodályho a dalších. Mezi jeho oblíbené skladby patří Dvořákův koncert h moll, Brahmsův Dvojkoncert a Hebrejská rapsodie Ernesta Blocha.

Na koncertech vystupoval se Slovenskou, Moravskou, Severočeskou a Plzeňskou filharmonií, Kastilským národním orchestrem, Hiroshimským symfonickým orchestrem a Wuerttembergskou filharmonií. Též vystupoval s mnoha komorními orchestry (Yokohama chamber orchestra, Sukův komorní orchestr, Virtuosi Pragensis, Archi Boemi,…)

Karel Fiala je zakládajícím členem Kubelíkova tria (1992).

Pedagogicky působí v rámci mezinárodních kurzů. Z odborného hlediska je zastáncem linie francouzské školy. Nyní hraje na nástroje s dílny Nikoly Amatiho (1681) a Jana Baptisty Havelky (1796).

 

Kvita Bilynská vystoupila již jako jedenáctilet s Lvovskou filharmonií v koncertud moll KV-466 od W. A. Mozarta. Státní konzervatoř ve Lvověukončila se zlatou medailí (1983). Na absolventském koncertě hrála Brahmsův koncert B dur op.83. č.2. Dalšího vzdělání se jí dostalo na pražské Akademii múzických umění, kde absolvovala aspiranturu v roce 1990. Od roku 1991 je řádným pedagogemna této škole a vede zde jako jediná žena klavírní třídu.

Její talent se zúročil na mnoha mezinárodních soutěžích. Jižv patnácti letech vyhrála celostátní soutěž na Ukrajině (1976). Cestu na koncertní podia jí však teprve zaručily úspěchyna mezinárodních soutěžích. Je laureátkou z Kolína nad Rýnem, Barcelony, Cincinnati a Zaragozy.

Jako sólistka vystupovala především v Německu (festivaly - Bodensee, Kisinger Sommer), Španělsku, Itálii, USA av Japonsku. Koncertovala s Pražskými symfoniky, Slovenskou, Brněnskou a Severočeskou filharmonií, Kastilským národním orchestrem a s dalšími hudebními tělesy.

Repertoár Kvity Bilynské obsahuje všechna stěžejní díla klavírní literatury s důrazem na ruskou (sovětskou) hudbu.

Je zakládající členkou Kubelíkova tria (1992). V rámci komorní hudby koncertovala s významnými umělci jako např.: YoYo-Ma, Pamela Franck, Josef Suk, Yuri Gandelsman,…