JAKÁ BUDE PRODANÁ NEVĚSTA V ŠUMPERKU?

02.06.2013 17:42

Zahajovací koncert mezinárodního hudebního festivalu Klášterní hudební slavnosti 2013 hostí v neděli 16. června operní soubor Moravského divadla Olomouc. Netradičně bude festival zahájen koncertem ve velkém sále šumperského Domu kultury, a to z prostého a přitom dobrého důvodu. Opera Prodaná nevěsta českého skladatele Bedřicha Smetany se nikde jinde v Šumperku provést nedá.

         „Důkladně jsem zvažoval, jestli bychom náhodou nedokázali provést nějakou okleštěnou verzi Prodané nevěsty v klášterním kostele v Šumperku, ale už jen obsazením orchestru a nutným prostorem pro zpěváky, kteří jsou při operním představení v pohybu, bychom zabrali polovinu lodi kostela. K tomu připočtěme akustiku (diváci by měli mít možnost zpěvákům rozumět texty a děj), která v kostele opeře nepřeje, a bylo rozhodnuto. Představení se musí konat jinde. V divadle jsme narazili opět na prostor, nevlezl by se nám sem orchestr. Zůstala tedy možnost velkého sálu Domu kultury“, říká ředitel festivalu Roman Janků. Sál bude pro představení opery ještě upraven. „Pro maximální využití akustiky sálu a zvukovou vyváženost mezi zpěváky a orchestrem jsme přistoupili k malé úpravě ve využití prostoru sálu. Jeviště celkově necháme k dispozici zpěvákům a scéně, orchestr postavíme pod jevištěm. Tím sice ubereme prvních 5 řad, ale akusticky dostaneme ze sálu úplně něco jiného, než když je orchestr nahoře na jevišti,“ dodává Roman Janků.

         Představení Prodané nevěsty Moravského divadla Olomouc v jejím současném nastudování si vysloužilo velmi pochvalné kritiky jak u odborníků, tak i u hudbymilovných posluchačů. Potleskem vestoje bylo představení odměněno například na operním festivalu Smetanova Litomyšl v loňském roce, představení se na podzim 2012 dokonce uskutečnilo na olomouckém hlavním náměstí (přihlíželo 1300 diváků). 

         Hlavních úloh v opeře se ujmou vynikající pěvecké osobnosti. Jeník bude k divákům promlouvat prostřednictvím hlasu Petra Martínka, který v Šumperku již vystupoval na koncertě Italská noc společně s Moravskou filharmonií. Mařenka se představí v podání sopranistky Lei Vítové, mnohokráte oceněné sólistky divadla (za Mařenku v Prodané nevěstě byla navržena na cenu Thálie, získala také cenu Moravského divadla nebo cenu ředitele Českého rozhlasu Olomouc), absolventka bratislavské VŠMU. Postavu Kecala bude v Šumperku zpívat David Szendiuch, v Šumperku známý ze spolupráce se Šumperským dětským sborem nebo při provedení Dvořákova Stabat mater na festivalu KHS. Lze tedy očekávat mimořádný hudební zážitek, který nabídne operu v Šumperku po mnoha dlouhých letech.  

       Vstupenky na představení PRODANÉ NEVĚSTY je možné objednávat v předprodeji DK Šumperk, IC Šumperk, IC Rapotín a část také online na webových stránkách festivalu.

       Pořadatelé chtějí také informovat, že vstupenky budou za cenu stejnou jako v předprodeji k dispozici také hodinu před představením. Cena bude tedy stejná, 280 Kč. Při koupi 5 a více ks vstupenek, bude cena 250 Kč.

Na dalších koncertech festivalu vystoupí např. patronka festivalu GABRIELA DEMETEROVÁ (v Rapotíně a Krnově), slovenské smyčcové MOYZESOVO KVARTETO, z Polska přicestuje POZNAŇSKÝ CHLAPECKÝ SBOR, z Maďarska varhanice KATALIN MALI. Můžeme se také těšit na ZÁMECKÉ DOSTAVENÍČKO v Bludově, Vivaldiho ČTVERO ROČNÍCH DOB v Loučné či REQUIEM W. A. Mozarta v Šumperku.

 

         KOMPLETNÍ INFORMACE NALEZNETE NA:  www.klasternihudebnislavnosti.cz