Festival KHS 2012 skončil

07.08.2012 10:46

 

Festival KHS 2012 – jaký byl?

Festival Klášterní hudební slavnosti 2012 je již minulostí. Závěrečný koncert 15.7.2012 nabídnul vystoupení souboru Tiburtina Ensemble a určitě můžeme zařadit tento koncert mezi další perly letošního ročníku. A jaký vlastně byl ten letošní festival?

Úrovní koncertů, věhlasem umělců a nabídnutým programem byl zatím na nejvyšší úrovni od svého založení v roce 2007. Už jen to, že na zahajovacím koncertě vystoupil soubor Musica Florea, který jezdí po celém světě a žádají si jej světoví umělci ke spolupráci, je pro festival velkým organizačním počinem. Patronka festivalu Gabriela Demeterová naplnila tři velké koncertní sály v Šumperku, Zábřehu a Jeseníku s náročným programem, který zaměřil svou pozornost na Ludwiga van Beethovena. Ohlasy na koncerty renesančních písní s loutnou v bývalé zámecké oranžerii v Loučné a na zámku v Bludově byly naprosto mimořádné. To jsou jen letmé postřehy z koncertů.

Z organizačního hlediska byl letošní ročník nejnáročnější. Bylo nutno spojit síly s kolegy v Jeseníku (Městská kulturní zařízení  a Priessnitzovy léčebné lázně), Loučné (Obecní úřad), Bludově (rodina Mornstein-Zierotin), Zábřehu (Zábřežská kulturní) a Uničově (Městská kulturní zařízení). Záštitu nad festivalem převzal náměstek hejtmana Olomouckého kraje pan Rašťák a starosta města Šumperk, nad koncerty G. Demeterové převzali záštitu starostka města Jeseník a starosta města Zábřeh, koncert v Bludově se konal za podpory rodiny Mornstein-Zierotin. Také z hlediska reklamy a propagace byly letos slavnosti vidět mnohem více než v předešlých letech. Dali jsme si opravdu velkou práci, abychom dostáli svým slovům a nabídli jeden z nejhodnotnějších festivalů severní Moravy.

Z čeho jsem ale trochu rozčarován, byl zájem posluchačů. Vždyť i na koncertech Gabriely Demeterové bychom našli volná místa. Komorní koncerty komorní atmosféru snesou, ale určitě mohla být letošní návštěvnosti větší. Nechce se mi věřit, že za vše může krize. Mám čím dál tím větší pocit, že za kulturou na vysoké společenské úrovni prostě běžní Češi moc nechodí. Zase začínáme být pohodlní? Nebo severní Morava prostě na evropskou úroveň ještě nedosáhla? Je zajímavé, že někdo žehrá na výši vstupného, ale podívejme se na cenu vstupenek do kina? Jsou srovnatelné, ale v kině dostanete vždy reprodukci. Na koncertech dostanete živé umění. A myslím, že bychom se již konečně měli naučit rozlišovat kvalitu.

Neodpustím si ještě malou poznámku stran financování. Žádný festival klasické vážné hudby na sebe nedokáže vydělat ze vstupného. KHS už teprve ne. Naši tradiční partneři nás vždy podrželi, ale doufal jsem, že se nám letos podaří oslovit drobné přispěvatele. Proto byly v prodeji také vstupenky za 700,- Kč. Jedna jediná firma v kraji pochopila, že nemusí dávat peníze jako sponzor, ale že může zakoupit VIP vstupenky, mít mimořádný zážitek a přitom i podpořit dobrou věc. Filantropii tohoto druhu ovšem firmy v regionu ještě neumějí. Škoda. Snad se to lépe vydaří za rok.

Děkuji všem, kteří v letošním roce festival podpořili a také navštívili. A budeme se těšit příště.

Roman Janků, intendant festivalu