ELIŠKA GATTRINGEROVÁ (soprán), Karel VRTIŠKA (klavír) - Soprano Gala

25.09.2017 19:00

Klášterní kostel Šumperk

---------------------------------------

Vstupné: 120,- Kč (s kartou KPKV 60,-Kč)

VSTUPENKY: DK Šumperk / on-line: GoOut

---------------------------------------

 

Program koncertu:

Bohuslav Martinů: Písničky na jednu na dvě stránky výběr 

Antonín Dvořák: V Narodnim tónu výběr (Rusalka sem často,Měsíček)

---------- pauza ----------

Petr Ilijič Čajkovskij: Dopisová scéna Taťána 

Klavír sólo

Giacomo Puccini: Turandot Liu, Tosca Vissi d arte, Gianni Schicchi (O mio babbino caro)

 

 

Eliška Gattringerová (*1988) se zpěvu věnuje od dětství a získala mnohá ocenění v řadě pěveckých soutěží. Zpívala také ve sboru Bambini di Praga.

V roce 2003 byla přijata na Pražskou konzervatoř, kde studovala klasický zpěv pod vedením sopranistky Jarmily Krásové. Po dobu studia vystupovala v cyklech výchovných pořadů pro děti pořádaných Českou filharmonií ve spolupráci s Pražskou konzervatoří jako Rusalka a Kuchtík v opeře Rusalka Antonína Dvořáka a jako Mařenka v opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Vystoupila také v opeře Soudničky Š. Vosečka. Pražskou konzervatoř absolvovala v roce 2009 rolí Sandriny v opeře Lancelot L. Fišera, Chocholky v Příhodách Lišky Bystroušky L. Janáčka a studium zakončila rovněž absolventským koncertem v pražském Rudolfinu. 

V roce 2009 byla přijata na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde pokračuje v magisterském studiu zpěvu u doc. Ivana Kusnjera, sólisty Národního divadla. 
Pravidelně zpívá na řadě koncertů v České republice i v zahraničí. Ve Francii spolupracovala s dirigentem Ch. O. Monroem a ve Vídni s G. Mancusim. Vystupovala s Pražským filmovým orechestrem na koncertech na Pražském hradě, v Obecním domě a Rudolfinu. Účastnila se Masarykova hudebního festivalu. V roce 2011 účinkovala jako 2. soprán v cyklu koncertních provedení oratoria W. A. Mozarta Davidde Penitente v Praze, Freibergu, Delftu a Rotterdamu. V roce 2013 účinkovala na koncertech v Schlosstheatre Schönbrunn ve Vídni. 

Pro operní studio AMU nastudovala roli Zdeňky Janáčkové v opeře Zápisník zmizelého Leoše Janáčka a také roli Rusalky a 1. žínky v opeře Antonína Dvořáka Rusalka. V roce 2011 měla premiéru opera V. Blodka V Studni, kde se představila v roli Lidunky. V současné době zde vystupuje v opeře J. Pauera Manželské kontrapunkty a v opeře P. I. Čajkovského Evžen Oněgin ztvárňuje roli Taťány. 
V divadle J. K. Tyla v Plzni v sezoně 2011/2012 vytvořila roli Polovecké dívky v opeře A. Borodina Kníže Igor a v sezoně 2012/2013 roli Gianetty v opeře Nápoj lásky G. Donizettiho. 
V roce 2010 absolvovala mistrovské kurzy u rakouského pěvce a pedagoga Hanse Zednika. V roce 2012 absolvovala individuální stáž v New Yorku u americké sopranistky Aprile Millo, sólistky Metropolitní opery. V roce 2013 se v rámci ISA (International Sommer Academie) účastnila pěveckých a hereckých kurzů ve Vídni u Edith Lienbacher, sólistky Volkstheatre Wien. 

Je laureátkou pěvecké soutěže v Jennersdorfu, 2. cenu za interpretaci jí udělil Institut für Gesang und Musiktheater der Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. V roce 2013 obsadila 1. místo v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. 

V sezoně 2014/2015 se představila v Národním divadle jako Zuzana v opeře D. D. Šostakoviče Orango. Na jaře 2015 vystoupila s PKF – Prague Filharmonia v rámci orchestrálního cyklu Ti nejlepší. 
V únoru 2016 vystoupila na koncertě v pořádaném Velvyslanectvím České republiky v Tiraně k 25. výročí Vyšegrádské čtyřky.

 

Karel Vrtiška se narodil v roce 1990 v Praze, kde studoval na ZUŠ Ilji Hurníka u prof. M. Tomanové a na Hudební škole hlavního města Prahy u prof. J. Tomana.
V roce 2010 úspěšně dokončil bakalářské studium na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění u doc. B. Krajného.
V roce 2012 absolvoval magisterské studium na Hochschule für Musik v Norimberku ve třídě prof. W. Manze s prospěchovým stipendiem.
V roce 2015 absolvoval magisterské studium na Akademii múzických umění ve třídě prof. M. Kasíka.
Sólově vystupoval pod vedením dirigenta Paula Freemana, Libora Peška, prof. Vlastimila Mareše, Chuheie Iwasakiho, Jaroslava Kyzlinka, Petera Vrábela, Koji Jawamota, za hudebního doprovodu Českého národního symfonického orchestru, Orchestru Berg, Komorního orchestru pražských symfoniků, Akademických komorních sólistů, Plzeňské filharmonie a Moravské filharmonie Olomouc.
Natáčel pro Českou televizi, pro televizní společnost BBC a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem.
Zúčastnil se mistrovských interpretačních kurzů P. Badura-Skody, G. Ohlssona, V. Askenazyho a A. Gavrilova.
V rámci masterclass P. Zukermana v kanadské Ottawě vystoupil na závěrečných koncertech v Tabaret Hall a National Arts Centre.
Představil se se samostatným klavírním recitálem na MHF Pražské jaro, v abonentních cyklech České filharmonie, Moravské filharmonie Olomouc a Filharmonie Bohuslava Martinů.
Vedle sólové hry se věnuje i hudbě komorní – v roce 2015 vystoupil na Moskevském mezinárodním festivalu komorní hudby Vesna v Rossiji, na Mezinárodním hudebním studentském festivalu v japonském Kyotu a vystoupil na prezentaci tří hlavních pražských uměleckých vysokých škol s názvem „Prague Art Academies: Independent Spirits“ v Českém centru v New Yorku.